Komunikat o błędzie

  • Notice: Trying to access array offset on value of type int w element_children() (linia 6591 z /home/czaszatrzymany/czaszatrzymany.szczecin.pl/includes/common.inc).
  • Notice: Trying to access array offset on value of type int w element_children() (linia 6591 z /home/czaszatrzymany/czaszatrzymany.szczecin.pl/includes/common.inc).
  • Notice: Trying to access array offset on value of type int w element_children() (linia 6591 z /home/czaszatrzymany/czaszatrzymany.szczecin.pl/includes/common.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /home/czaszatrzymany/czaszatrzymany.szczecin.pl/includes/menu.inc).
  • Deprecated function: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters w drupal_get_feeds() (linia 394 z /home/czaszatrzymany/czaszatrzymany.szczecin.pl/includes/common.inc).

Medal znaleziony w szufladzie - początki Uniwersytetu Szczecińskiego

ndz., 03/02/2014 - 13:35 -- wiesiek

W szufladzie znalazłem stary medal. Zastanawiałem się, co na jego temat napisać. Nie mam żadnego katalogu medali, nie jest on sygnowany. Na awersie widnieje wizerunek otwartej książki i napis „X LAT WSP Szczecin”. Na rewersie głowa gryfa pomorskiego i dwie daty 1968 - 1978. Waży 325 g. I to właściwie wszystko. Ale czy na pewno?
Medal otrzymała moja mama w 10. rocznicę powstania Wyższej Szkoły Pedagogicznej, w której pracowała od samego początku jej istnienia. Uczelnia ta była jedną z cegiełek wielkiego gmachu edukacji budowanego na Pomorzu Zachodnim i dążenia władz do uruchomienia w Szczecinie uniwersytetu.
Pod koniec wojny, już 4 maja 1945 r. do Szczecina przyjechała Grupa Operacyjna Uniwersytetu Poznańskiego, aby zabezpieczyć zbiory biblioteczne i utworzyć administrację ogólną uniwersytetu. Grupa ta pracowała do 16 maja, kiedy to razem z administracją polską musiała opuścić Szczecin. 9 czerwca powróciła, aby po następnych 10 dniach ponownie wyjechać do Koszalina. Dopiero 4 lipca, kiedy wiadomo było, że Szczecin pozostanie w granicach Polski, powrócił na stałe Zarząd Miejski lecz Grupa operacyjna z Poznania zrezygnowała z prowadzenia dalszych prac w Szczecinie.
Następną okazją do utworzenia szkolnictwa wyższego w Szczecinie miał być przyjazd grupy profesorów z Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, ale po drodze zatrzymali się w Toruniu i tam już zostali zakładając Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
20 stycznia 1947 mocą rozporządzenia ministra edukacji powołano Szkołę Inżynierską, pierwszą uczelnię wyższą w Szczecinie, która w 1955 r, połączyła się z Wyższą Szkołą Ekonomiczną, dając początek Politechnice Szczecińskiej.
W 1954 r. powstało Studium Nauczycielskie, które było zalążkiem utworzonej w 1968 r.Wyższej Szkoły Nauczycielskiej - filii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1973 r. WSN przekształcono w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, która w 1978 r. obchodziła 10-lecie.

Na tym można by zakończyć. A jednak...

Trzy lata później, w trudnych czasach stanu wojennego, w 1981 r. rektor szczecińskiej WSP doc. Józef Kopeć rzucił propozycję połączenia różnych dziedzin wiedzy i zjednoczenia całej szczecińskiej nauki pod szyldem uniwersytetu. W maju 1982 r. za sprawą I sekretarza KW PZPR Stanisława Miśkiewicza i wojewody Stanisława Malca rozpoczął działalność Komitet ds. Powołania Uniwersytetu w Szczecinie. Przewodniczącym komitetu został pierwszy powojenny prezydent Szczecina prof. Piotr Zaremba.
Już w czerwcu 1983 r. wicepremier PRL Mieczysław Rakowski zapowiedział ustawę powołującą w Szczecinie uniwersytet na 40-lecie Manifestu PKWN. Tak też się stało - 21 lipca 1984 roku na plenarnej sesji Sejmu PRL z okazji 40-lecia Polski Ludowej Sejm uchwalił ustawę o utworzeniu Uniwersytetu Szczecińskiego.
Tak oto, po czterdziestu latach starań, poprzez połączenie Wyższej Szkoły Pedagogicznej i wydziału ekonomicznego Politechniki, Szczecin doczekał się uniwersytetu. Pierwsza inauguracja roku akademickiego odbyła się 30 września 1985 roku. Pomimo tego, że powstał przy minimum kadry naukowej i jedynie 5 tys. studentów miał ogromne znaczenie propagandowe dla ówczesnej władzy.

Losy uczelni i mojej rodziny są splecione. Mama całe swoje życie zawodowe była pracownikiem Studium Nauczycielskiego, później WSN i WSP a ja, siłą rzeczy, jako dziecko dorastałem wraz z nią, biegałem po jej korytarzach i chowałem się w zakamarkach. Później, jako młodzieniec działałem w harcerstwie, które w tej instytucji było bardzo prężne. Tam nawiązałem wiele znajomości i przyjaźni. Później moja żona była studentką US a dzisiaj jej bratowa jest pracownikiem naukowym.

I taka jest właśnie historia opowiedziana przez medal znaleziony w szufladzie.

W opracowaniu wykorzystano ogólnie dostępne informacje podane na stronach :

1.www.przewodnik.szczecin.pl/uczelnie_Uniwersytet_Szczecinski.html
2.http://bg.szczecin.pl/pl/main/1/Rys_historyczny/
3.www.kochamszczecin.com/kurier13pazdz00.html

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.